Pilates

Pilates jest bardzo mało popularną formą ćwiczeń w naszym kraju. Być może ze względu na to, iż w obecnych czasach króluje aerobik w różnorodnych postaciach. Nasi rodacy zachwycają się ćwiczeniami wysiłkowymi, które mają na celu prędkie spalenie dużej liczby kalorii. Wierzą bowiem, że tylko w tego typu sposób pozbędą się otyłości czy też ukształtują swoją sylwetkę. Niestety bardzo mało z nich zda sobie prędzej czy później sprawę z tego, że się mylą. Tylko ciężka oraz systematyczna praca pozwala bowiem na osiągnięcie wymarzonego celu i mimo, że pilates nie zawiera takich ćwiczeń to świetnie wpływa na nasz organizm, a dobroczynne efekty będziemy odczuwać przez wiele lat. Ogólnie pilates jest to system ćwiczeń fizycznych wymyślony w XX wieku przez Josefa Humbertusa Pilatesa pochodzącego z Mönchengladbach położonego w Niemczech. Oczywiście, jak łatwo da się zauważyć, nazwa pochodzi od nazwiska jego twórcy. Celem tego rodzaju ćwiczeń miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Oczywiście było to upowszechniane dla osiągnięcia pełni zdrowia.
System pilates jest to w głównej mierze połączenie jogi, baletu jak też ćwiczeń izometrycznych. Zgodnie z założeniami Pilatesa, metoda ta przyczyniać się ma do wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, co oczywiście jest niezwykle przydatne w przypadku kobiet, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia całego ciała. Poza tym ćwiczenia dążą do obniżenia poziomu stresu przez kontrolowanie swojego oddechu a także ogólnej poprawy zdrowia osób je wykonujących. Zróżnicowany system ćwiczeń pozwala na modyfikowanie ich w zależności od tego czy jesteśmy początkującymi czy też zaawansowanymi amatorami pilatesu. Intensywność może być stosunkowo podwyższona w chwili, gdy nasze ciało zacznie stawiać mniejszy opór. Brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań do ćwiczeń oraz ograniczeń wiekowych.
Należy także podkreślić, iż Joseph Pilates wierzył, że zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą niezwykle powiązane, dlatego też pilates wpływa pozytywnie nie tylko na nasze ciało, lecz także na umysł.
Pilates w tradycyjnej formie przetrwał i istnieje do dziś, ale również wiele klubów fitness oferuje jego zmodyfikowane formy. Zajęcia odbywają się kilka razy w tygodniu i trwają od 1-2 godzin. Każde ćwiczenie wymaga należytej precyzji, dlatego też od uczestników ćwiczeń wymaga się pełnego skupienia oraz koncentracji. Nie należy rozmawiać, komentować, ani odbierać telefonów.
Poczytaj na kurs trenera personalnego, kurs trenera osobistego.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.